Ostatnie lata uczyliśmy się znajdować radość w tym, co mamy. Już nie tylko wyżej, dalej, szybciej ale też z uważnością, serdecznością i życzliwością. Do siebie, do ludzi wokół. To od nas zależy, czy będziemy ją pielęgnować. My w Fundacji Rak’n’Roll, bardzo tego chcemy! Dlaczego? Bo widzimy jak ważne jest dobre wsparcie w chorobie lub słabości. Dzięki takiemu wsparciu nasi Podopieczni przechodzą przez raka, ruszają w dalsze życie. Ale dobra pomoc jest możliwa tylko, gdy pomagający z serdeczną uważnością spojrzy, będzie miał odwagę spytać i pomóc osiągnąć cel. 

Co to ma wspólnego z Biegami w Szczawnicy? Wszyscy znamy poruszające sceny z tras i met biegów, gdy zawodnicy pomagają sobie nawzajem w chwilach trudności i słabości. Wiemy, że i na trasach Biegów w Szczawnicy takie momenty mają miejsce. Czasem pomoc oznacza zatrzymanie się i zadanie prostego pytania „potrzebujesz pomocy?”, czy wsparcie telefonem do GOPR, a czasem wzięcie kogoś pod rękę i powolne dreptanie z nim aż do mety. I to są zachowania, które chcemy pielęgnować i nagradzać. A przede wszystkim chcemy za nie bardzo serdecznie podziękować. 

Empatia serdeczność bezinteresowność dobro

Od 2022 roku na Biegach w Szczawnicy przyznajemy specjalne i symboliczne wyróżnienie – Empatona biegaczom, którzy wyróżnią się taką właśnie serdeczną uważnością. Zauważą, będą mieli odwagę zatrzymać się, zapytać i pomóc. Bo niekiedy zawodnik, który potrzebuje pomocy nie leży na ziemi, nie krzyczy… Czasem idzie słaniając się na nogach i tylko dlatego, że ktoś się zainteresował, miał odwagę zapytać, nie pomyślał że „jest tyle ludzi to ktoś inny na pewno zapyta”, nadal żyje. 

Wiemy, że takie zachowania wśród biegaczy są częste i nigdy motywowane jakąkolwiek gratyfikacją, ale uważamy, że warto o tym mówić i nie można tracić okazji, żeby było miło, c’nie?

Jeśli zauważycie taką sytuację na trasie lub sami doświadczycie serdecznej uważności – zapamiętajcie tą osobę i dajcie nam znać! Chcemy serdecznie podziękować tym, dzięki, którym nasz biegowy świat jest lepszym miejscem!

Informacje, regulamin i szczegółowe zasady EMPATONA 2023 zostaną opublikowane w późniejszym terminie.

 

EMPATON 2022 – Zbigniew Tocha

W edycji Biegów w Szczawnicy 2022 spłynęło do nas 10 podziękowań, a tym samym nominacji, z czego 6 dotyczyło jednej osoby – Zbigniewa Tochy. I to właśnie Zbyszek w tej edycji otrzymał od nas ogromne i serdeczne podziękowanie, a także symboliczny tytuł EMAPTONA 2022 za jego dobroć, uważność i empatię na trasach Biegów w Szczawnicy. Zbyszku, dziękujemy! 

Empaton nagroda za serdeczną uważność