Event

Już 27 kwietnia ruszą 7. Pieniny Ultra-Trail, impreza, która na stałe wpisała się w biegowy kalendarz fanów górskich zmagań. 

Na pięciu dystansach wystartuje ponad 2 000 biegaczy. Jednak Pieniny Ultra-Trail to nie tylko wyjątkowe zawody, ale również zaplecze Uzdrowiska, które od samego początku historii Biegów dba o zdrowie zawodników.Od lat doceniają oni lecznicze właściwości szczawnickich wód oraz dedykowaną sportowcom kuchnię Dworku Gościnnego. W tym roku będą mogli również odpocząć w dedykowanej im strefie regeneracji. 

Kameralny klimat Uzdrowiska Szczawnica od lat urzeka odwiedzających ją gości. Odbudowane przez rodzinę Mańkowskich w ostatniej dekadzie miasto stało się idealnym miejscem na oderwanie się od codziennego zabiegania. Tutaj czas płynie inaczej, bez pośpiechu. Co roku jednak w jeden weekend stolica Pienin żyje pośpieszną atmosferą biegów, na które ściągają zarówno zawodowcy, jak i amatorzy z całej Polski. Przyciąga ich wyjątkowa atmosfera zawodów i przyroda pienińskich gór. Biegacze mierzą się nie tylko z innymi zawodnikami, ale przede wszystkim z własną wytrzymałością fizyczną i psychiczną.  Na pięciu trasach (od 10,9 km do 97,2 km) czekają na nich wymagające warunki – zdarza się, że to nie ciężki górski teren, a kapryśna pogoda jest największym wyzwaniem. Zawsze jednak mogą liczyć na serdeczność lokalnych mieszkańców, którzy wspierają ich w nieludzkim wysiłku i dbają o to by po biegu odpoczęli i poczuli się jak w domu. Wielu z nich wraca do Szczawnicy nie tylko na kolejną edycję biegów, ale i między zawodami, by podreperować kontuzje w Uzdrowisku, czy po prostu odpocząć z rodziną i przyjaciółmi, korzystając z bogatej oferty rozrywek i aktywności dla osób w każdym wieku.

Podobnie jak w ubiegłych latach biuro zawodów oraz rejestracja zawodników mieści się w odnowionym Dworku Gościnnym – słynnym centrum kulturalno-rozrywkowym Pienin. W dworkowym Jazz Barze odbędą się wykłady, prelekcje oraz pokazy filmów dotyczących biegania. W tym roku Uzdrowisko Szczawnica przygotowało również strefę regeneracyjną przy mecie, gdzie po górskich zmaganiach zawodnicy będą mogli odpocząć w komfortowych warunkach. Biegacze będą mogli skorzystać z leżaków oraz uzupełnić niedobór płynów słynną szczawnicką wodą leczniczą bogatą w potas i magnez. O nawodnienie będą mogli również zadbać w Pijalni Wód, oferującej 5 szczawnickich wód mineralnych, które skutecznie pomogą uzupełnić gospodarkę mineralną zmęczonego organizmu.

Po biegu warto też skorzystać z zabiegów w Uzdrowisku Szczawnica, które oferuje szeroki zakres zabiegów oraz pomoc specjalistów z zakresu fizjoterapii.  Regeneracja organizmu po długim i intensywnym wysiłku fizycznym jakim bez wątpienia są biegi długodystansowe zajmuje kilka tygodni. To proces, który organizm musi przejść, a my możemy go tylko wspomóc. Dobrą praktyką pomagającą ulżyć w bólu jest schładzanie zmęczonych mięśni. Dzięki temu szybciej usuwane są produkty uboczne powstające podczas procesów metabolicznych, a szybciej dostarczane są pożądane substancje. Proces regeneracji możemy pobudzić również za pomocą kąpieli solankowej. Dlatego po zawodach warto skorzystać z zimnolecznictwa, hydroterapii oraz masaży – mówi Ewelina Jarosz, trener zdrowia i manager SPA w Pieniny Grand Medical SPA, nowym obiekcie Uzdrowiska Szczawnica, który wkrótce zainauguruje swoją działalność.

Dworek Gościnny jest ceniony przez biegaczy z jeszcze innego powodu – za jego kulinarną odsłonę. Kucharze z dworkowej restauracji Jazz Bar dbają o zbilansowane posiłki przed biegiem, oraz menu wspomagające regenerację po wysiłku. – Kluczowe dla regeneracji po dużym wysiłku jest zadbanie o dietę bogatą w węglowodany oraz białko. Dlatego przygotowaliśmy specjalną kartę dla zawodników, która pomoże im szybko wrócić do równowagi. Szeroki wybór potraw powinien zadowolić każdego  mówi Jordan Dugan, szef kuchni Jazz Baru w Dworku Gościnnym. Kto jak kto, ale sportowcy to wymagająca grupa klientów – dworkowa kuchnia zadowala jednak najbardziej wyszukane gusta. Od kilku lat Szczawnica stanowi także stałą pozycję na mapie jednego z najbardziej prestiżowych przewodników – Poland 100 Best Restaurants. Pełna pasji restauracja Jazz Bar widnieje w nim z tytułem Best of Award of Excellence i otrzymała Dwa Widelce.

Na przyjazd zawodników czeka również zróżnicowana baza hotelowa – od standardu B&B w Willi Marta, przez trzygwiazdkowy Hotel Nawigator, aż do luksusowego pięciogwiazdkowego Modrzewie Park Hotel. Zapraszamy do odkrywania uroków Uzdrowisko Szczawnica, które ostatnimi laty, zmieniło się znacząco odzyskując swój blask i ciepłą rodzinną atmosferę górskiego kurortu. Ta przemiana trwa nadal, jednak już dziś znajdziemy wszystko co potrzebne by wypocząć i zregenerować ciało i umysł.