Aktualności

Od 2019 roku zmianie ulega sposób klasyfikowania w imprezach górskich rangi Mistrzostw Polski znajdujących się w kalendarzu PZLA. Począwszy od 2019 roku PZLA zadecydował, że biegi górskie będą podlegały takim samym zasadom jak wszystkie imprezy biegowe rozgrywane na terenie Polski.

W praktyce oznacza to, że, aby być sklasyfikowanym w Mistrzostwach Polski w biegach górskich trzeba posiadać licencję klubową. Do tego roku zasada ta obowiązywała zawodników chcących reprezentować nasz kraj np. w mistrzostwach świata w biegach górskich. Teraz obejmie wszystkich, którzy chcą zostać sklasyfikowani w Mistrzostwach Polski w biegach górskich. 

Zmiany dotyczą zawodników, którzy chcą być sklasyfikowani w ramach 10. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie. Oczywiście, nie oznacza to, że aby wystartować w Wielkiej Prehybie należy posiadać licencję. Wszyscy zarejestrowani i opłaceni zawodnicy Wielkiej Prehyby startują i będą klasyfikowani standardowo zgodnie z wcześniejszymi zasadami obowiązującymi na Biegach w Szczawnicy.

W związku z wprowadzonymi zmianami zdecydowaliśmy się wprowadzić dwie kategorie nagradzania w ramach Wielkiej Prehyby. Mamy więc:

 • klasyfikację open kobiet i mężczyzn w ramach Wielkiej Prehyby, do której zaliczają się wszyscy zapisani zawodnicy, niezależnie od przynależności klubowej czy narodowościowej;
 • klasyfikację open kobiet i mężczyzn w ramach 10. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie – w tej klasyfikacji znajdą się wyłącznie zawodnicy z licencją PZLA.

Jak zgłosić swój udział w 10. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie, które zostaną rozegrane na Wielkiej Prehybie:

 • aby zgłosić swój udział w 10. PZLA Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie należy zarejestrować się w oficjalnym systemie zgłoszeń PZLA na stronie: https://starter.pzla.pl/
 • kod dostępu do systemu zgłoszeń posiadają wszystkie kluby posiadające licencję PZLA i to one mogą zgłaszać zawodników do zawodów!!!
 • do udziału w MP przez system zgłoszeń PZLA zgłaszać mogą się tylko zawodnicy, którzy znajdują się na liście Wielkiej Prehyby, zgłoszenia będą każdorazowo weryfikowane przez osobę odpowiedzialną z PZLA. 
 • do udziału w MP można zgłaszać się do 20 kwietnia 2019 roku.

Najczęściej zadawane pytania:

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania, które być może nasuną wam się po przeczytaniu wpisu.

 1. Gdzie znajdę listę klubów posiadających licencję? 

Lista klubów znajduje się na stronie: https://pzla.pl/file/4063-wykaz-licencji-klubowych.pdf

 1. Czy pojedynczy zawodnik może zdobyć licencję PZLA? 

PZLA nie przewiduje takiej możliwości. Indywidualną licencję mogą posiadać jedynie zawodnicy w okresie karencji przy zmianie barw klubowych, gdy kluby nie mogą się porozumieć między sobą. 

 1. Od kiedy i do kiedy można się zgłaszać do MP? 

System do zapisów PZLA został uruchomiony, a zapisy potrwają do dnia 20 kwietnia 2019 roku, do godziny 20:00.

 1. Jaki jest koszt licencji? Czy poza tym kosztem zawodnik musi ponieść jakiś dodatkowy koszt? 

Cena rocznej licencji dla seniora (rocznik 1999 i starsi) wynosi 50 zł do 31 marca 2019 roku, a od 1.04. 2019 to koszt 60 PLN, dla juniora (rocznik 2000, 2001) – 20 zł. Zawodnicy muszą również posiadać aktualne badania lekarskie.

 1. Czy istnieje opcja wykupienia licencji jednodniowej lub jakiejkolwiek krótszej niż roczna? 

Nie ma takiej możliwości.

 1. W jaki sposób klub może zdobyć licencję PZLA? 

Klub, który chciałby zdobyć licencję PZLA powinien zwrócić się do miejscowego Okręgowego Związku LA: https://pzla.pl/kategoria/23-czlonkowie-pzla

 

A jeśli masz jakiekolwiek inne pytania daj nam znać: