Znaczek Las na Medal

Każdego roku realizujemy Pieniny Ultra-Trail® z coraz większą ekologiczną uważnością. W 2023 roku zdecydowaliśmy się usystematyzować bieżące działania i wdrożyć nowe rozwiązania, które pozwolą nam skuteczniej chronić nie tylko nasze wspaniałe góry, a przede wszystkim naturalne środowisko planety, której jesteśmy częścią. W ramach działań dołączyliśmy do ITRA Green Program. Chcemy, aby organizowane przez nas wydarzenie było wspaniałym miejscem spotkań, rywalizacji i osiągania osobistych celów, ale chcemy też by działo się to z autentycznym poszanowaniem naturalnego środowiska, w którym mamy zaszczyt żyć.

Wiemy, że im bardziej nasze życie zanurzone jest w pełnej technologii miejsko-przemysłowej kulturze, tym więcej potrzebujemy kontaktu z przyrodą, by osiągnąć równowagę i zachować zdrowie. Im więcej miejsca dla natury, tym lepiej dla nas wszystkich.

Dlatego od 2023 roku uruchomiliśmy inicjatywę Las na medal. Chcemy robić więcej miejsca naturze poprzez zwiększanie ilości drzew i obszarów leśnych, a także dbanie o te już istniejące. 

Ach, co to będzie za las!

Jakie działania podejmujemy w ramach inicjatywy:

Od edycji 2023 w trakcie zapisów na bieg możecie zdecydować czy na mecie chcecie odebrać pamiątkowy medal czy drzewko medalowe.

Wiemy, że dla wielu z Was pamiątkowy medal to wyjątkowa i wspaniała pamiątka. I to jest ekstra. Wiemy też, że są wśród nas osoby, które zgromadziły już pokaźne medalowe zasoby, i na ten moment już im wystarczy. I to też jest super.

Co możesz zrobić w ramach akcji:

Zabierz drzewko medalowe do domu: posadź je w wybranym przez siebie miejscu i niech na zawsze już przypomina Ci o Twojej niezwykłej przygodzie w Pieninach.

Zasadź swoje drzewko w górach: a może chcesz, aby twoje medalowe drzewo wyrosło przy trasie Pieniny Ultra-Trail®? Przekaż drzewko nam lub spotkaj się z nami na akcji sadzenia naszego wspólnego Lasu na Medal. Wspólnie z przedstawicielami Nadleśnictwa Krościenko zabierzemy drzewka i zasadzimy je w górach. Nich rosną zdrowo! Termin i konkretne miejsce podamy w oddzielnej korespondencji. W czasie sadzenia zbierzemy koordynaty GPS drzewek. Będzie można je odwiedzać i obserwować jak rosną.

W edycji 2023 wszyscy zwycięzcy i wszystkie zwyciężczynie Pieniny Ultra-Trail® w kategoriach open i wiekowych, a także wszyscy zwycięzcy i zwyciężczynie Mini Pieniny Ultra-Trail® w ramach statuetek otrzymali pamiątkowe drzewko medalowe.

W ramach 10. edycji Pieniny Ultra-Trail® zasadziliśmy 10 drzew upamiętniając 10 lat naszej wspólnej przygody w górach. Każdego roku zasadzimy nowe drzewa. Niech to będzie nasza nowa wspólna tradycja! Niech rosną zdrowo i cieszą nas, i kolejne pokolenia!

W 2023 roku medalowym drzewkiem była jodła zwyczajna. Wysokości sadzonki to ok 20-30 cm.

W ramach inicjatywy wręczyliśmy 355 drzewek medalowych, a 10 drzewek zasadziliśmy w górach.