Małopolska to arena wielu ważnych wydarzeń sportowych, zarówno na stałe wpisanych w kalendarz światowych wydarzeń jak i okazjonalnych, jak mistrzostwa świata czy Europy. Aspirując do roli krajowego lidera w lokalizacji imprez sportowych rangi MŚ i ME, popularyzuje sport podczas krajowych i międzynarodowych wydarzeń. Rokrocznie Małopolska jest partnerem kilkudziesięciu imprez sportowych, w tym tych najwyższej rangi, w których udział biorą najlepsi sportowcy globu, jak m.in.: Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, Małopolskiego Wyścigu Górskiego, Wyścigu Górskiego Hill Climb Limanowa, Memoriału im. Huberta Jerzego Wagnera, czy w ostatnim czasie Mistrzostw Europy AMP Futbol w Krakowie, Mistrzostw Świata w Karate Kyokushin, Europejskiego Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój, Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023.

Małopolska jako region kompletny do uprawiania sportu i przygotowany do rozgrywania imprez sportowych najwyższej rangi, będzie w 2023 r. „sercem polskiego sportu”, goszcząc uczestników
III Igrzysk Europejskich podczas dwunastu dni sportowej rywalizacji.

W dniach 21.06-21.07 będziemy świadkami zmagań sportowców z blisko 50 krajów w zawodach, które rozgrywane będą w randze Mistrzostw Europy lub kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Jest to dla nas ważne wydarzenie, ale też nie małe wyzwanie logistyczno-organizacyjne. Nad powodzeniem wydarzenia czuwa Komitet Organizacyjny. Rywalizacja sportowa będzie rozgrywać się
w blisko 30 dyscyplinach sportowych na kilku arenach, w tym m.in. w: Krakowie, Krynicy-Zdrój, Tarnowie, Zakopanem, Krzeszowicach, Nowym Targu, Myślenicach, Nowym Sączu.

Jedną z dyscyplin, w jakiej będą rywalizować sportowcy podczas III Igrzysk Europejskich będą biegi górskie. Zawody zostaną rozegrane podczas Europejskiego Festiwalu Biegowego. Na biegaczy czeka monumentalna trasa licząca 100 kilometrów i wyjątkowo trudna Krynicka Setka, prezentująca równocześnie walory turystyczne regionu. Czy jest to sport dla każdego? Z pewnością nie. Mocne obciążenia, wymogi związane z przygotowaniem, narażenie na wystąpienie wszelkiej maści kontuzji
i urazów, trudne odcinki trasy do pokonania oraz zmienne warunki atmosferyczne są wyzwaniem dla najwytrwalszych biegaczy. Mimo wszystko chętnych nie brakuje.

Igrzyska Europejskie są wielowymiarową imprezą sportową o globalnym zasięgu, dedykowaną najlepszym zawodnikom z Europy i promującą najcenniejsze wartości sportu i ruchu olimpijskiego.
To możliwość rozwoju nie tylko dla Małopolski i Krakowa, ale również niepowtarzalna okazja do promocji całego kraju i popularyzacji wielu dyscyplin sportowych.

Zapraszamy sportowców oraz kibiców do Małopolski. Razem stwórzmy historię!

Więcej informacji: www.malopolska.pl  www.ie2023.pl